Wypadki, których konsekwencją jest uszkodzenie wzroku najczęściej zdarzają się w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich wypadków jest ostry ból i oślepienie. Odczucie silnego pieczenia powoduje, że czujemy jakby nasze oczy płonęły. Zapytaliśmy Profesora Björn’a Tengroth’a, kierującego wydziałem okulistycznym w Szpitalu Św. Eryka w Sztokholmie jak szybko powinno się rozpocząć płukanie i jak długo powinno ono trwać. Profesor potwierdził, że najważniejsze jest to, aby płukanie rozpocząć natychmiast. Decydują sekundy. Przepływ płynu jest również istotny ze względu na jego rolę, którą jest rozpuszczenie i wypłukanie chemikaliów z oczu.

Według profesora Tengroth’a chemikalia mogą, dla naszych celów, zostać podzielone na trzy grupy: rozpuszczalniki organiczne, kwasy i zasady.

 

Rozpuszczalniki organiczne: 1-3 minuty
Kwasy: 2-4 minut, konieczny kontakt z lekarzem
Zasady: 10-20 minut, płukać cały czas w drodze do lekarza.

 

Uszkodzenia mechaniczne

Przemywać nie krócej niż 1 minutę. Urazy spowodowane przez ciała obce – jak kurz czy większe cząsteczki powinny być płukane do momentu usunięcia ich z oka. Należy uważać płucząc pod powiekami.

 

Rozpuszczalniki tłuszczów

Nie krócej niż 2-3 minuty. Związki chemiczne jak benzyna czy toluen itp., powodują ból i pieczenie. Oko staje się czerwone i obficie łzawi.

Działanie: Należy rozpocząć płukanie od razu i płukać do czasu aż objawy ustąpią. Te związki, rzadko powodują poważne uszkodzenia.

Kwasy

Należy płukać do 5 minut. Kiedy kwas wpada do oka, uszkodzenie następuje w ciągu 5 minut. Reakcja zachodzi w oku bardzo gwałtownie. Łzy rozcieńczają nieco kwasy, ale zniszczenia mogą być poważne. Po czasie tkanki i białka koagulują i procesy utleniania ustają. Po tym czasie procesy w oku ustają i nawet po przerwaniu płukania nie postępują dalej. Kwasy w związku ze swoją naturą pozostają na powierzchni. Uszkodzenie może być bardzo poważne.

Działanie: Płukanie musi rozpocząć się w ciągu 5 sekund. Szybkość reakcji jest w tym przypadku ważniejsza niż wszystko inne. Każda sekunda opóźnienia pogarsza sytuację. Zniszczenia rozprzestrzeniają się z każdą sekundą.

Długość płukania: Zniszczenia rzadko zwiększają się po 2 minutach. Zwykle płukanie przez około 3 minuty powinno być wystarczające. Mimo to, aby przywrócić uczucie komfortu zaleca się płukanie przez kolejne 2 minuty. Czasy te powinny być liczone tylko jeżeli przeważająca część płynu dostaje się do oka. Pacjent zawsze powinien udać się na konsultacje do lekarza.

Zasady

Płukanie przez 10-20 minut. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Substancje o charakterze zasadowym, jak: ług, wodorotlenek sodu, wapno, cement, amoniak itp. , powodują zachodzenie bardzo agresywnych reakcji w oku. Czas reakcji jest krótszy nawet niż w przypadku kwasów. Dostęp do płuczki musi być ułatwiony maksymalnie. Wszystkie substancje zasadowe wżerają się w oko natychmiast po kontakcie. Reakcja z zasadami (w przeciwieństwie do kwasowej) nie wygasa. Wszystkie zasady muszą zostać wypłukane z oka. W przypadku braku reakcji efekt może być bardzo głęboki i nieodwracalny. Amoniak tylko w ciągu 25 sekund przedostaje się do oczodołu przepalając całą gałkę oczną.

Działanie: błyskawiczna reakcja i długie płukanie są w tym przypadku niezmiernie ważne. Sprzęt do płukania oczu musi znajdować się w zasięgu rąk i musi być zaprojektowany tak, aby istniała możliwość płukania w czasie drogi do lekarza. Zaleca się czas płukania 10-20 minut. W tym wypadku tylko lekarz może zadecydować, kiedy przestać płukać oko.